Skwer w Korczewie

Skwer w Korczewie

Adres: Korczew
Autor projektu : OPEN the GREEN Helena Janowska-Kryszczuk
Inwestor: Gmina Korczew
Powierzchnia działki: 2906m²
Powierzchnia użytkowa: 2906 m²
Projekt: 2013 – 2014
Realizacja: 2014

Opis autorski: Projekt zagospodarowania skweru miał na celu stworzenie miejsca, które pozwoli wygodny i swobodny wypoczynek mieszkańcom i turystom, a także podniesienie wartości estetycznej danego miejsca i miejscowości. Fontanna umieszczona w centralnym miejsce skweru stanowi główny element dekoracyjny, wokół którego ustawione są ławki. Jest to miejsce zbierające ludzi i pozwalające na spędzanie czasu przy szumiącej wodzie. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są urządzenia zabawowe dla dzieci. Niewielka odległość pozwala na swobodną obserwację dzieci przez rodziców.

Układ komunikacyjny na terenie skweru pozwala na swobodną i szybką komunikację. Główny ciąg przebiegający przez środek skweru stanowi krętą ścieżkę spacerową wijącą się wśród kompozycji z kwitnących i dekoracyjnych z liści krzewów. Pozostałe ciągi piesze to proste ścieżki pozwalające na szybką i bezkonfliktową komunikację.

Ze względu na obecność na terenie skweru dość dużej ilości drzew przewidziano obsadzenie skarpy trzmieliną, który sprawdza się w zacienionych warunkach oraz wprowadzenie grup krzewów okrywowych takich jak: tawulec, śnieguliczka czy pięciornik. W nasłonecznionych miejscach teren zdobią krzewy, takie jak: berberys, tawuła, irga czy dereń. Zastosowanie danych roślin ma nie tylko za zadanie podnieść walory estetyczne, ale również zwabiać ptaki dzięki swoim owocom stanowiącym dla nich pokarm. Dobór gatunkowy oraz kompozycja mają również zapewnić ograniczenie pielęgnacji tego terenu, gdyż zastosowane gatunki są gatunkami odpornymi na warunki atmosferyczne.

Całość założenia jest uzupełniona przez latarnie zapewniające oświetlenie terenu i podwyższające jego atrakcyjność wieczorem oraz przez elementy małej architektury takie jak ławki kosze czy stojaki na rowery. Na terenie przewidziano dwie tablice informacyjne z niezbędnymi i ciekawymi informacjami na temat walorów przyrodniczo–kulturowych gminy i okolic, a także atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych i pomocnymi mapami.

 

Dodaj komentarz