Wiosenne porządki w ogrodzie zaczynamy, gdy dni będą słoneczne i temperatura będzie utrzymywać się w dzień na plusie. Ogród wiosną wymaga pracy, jeżeli dobrze go przygotujemy będziemy cieszyć się jego urokiem w sezonie.
W ogrodzie jak w domu zaczynamy od porządków. W pierwszej kolejności należy usunąć suche gałęzie, pędy, następnie wygrabić pozostałe po jesieni liście i uporządkować trawnik. W następnej kolejności zabieramy się za mały remont i dekoracje.
Poniżej przedstawiamy „ściągawkę” co należy wykonać po kolei w marcu i kwietniu:
1. Zabezpieczenia przed mrozem
Od początku marca, o ile zrobiło się już wystarczająco ciepło, usuwamy okrycia zimowe, które zabezpieczały przed mrozami i wiatrami rośliny ozdobne. Musimy jednak pamiętać, aby okrycia zdejmować w dni pochmurne. Dzięki temu zaoszczędzimy roślinom szoku związanego z różnicą temperatur.
2. Przycinanie drzew, krzewów oraz krzewinek
Należy usunąć przede wszystkim suche, połamane gałęzie. Możemy dokonać również korekty pędów, które się krzyżują czy przeszkadzają nam. Musimy pamiętać również o krzewach i krzewinkach, które kwitły późnym latem i jesienią.
Krzewy i krzewinki:
Hortensje ogrodowe – usuwamy przekwitnięte kwiatostany.
Hortensje drzewiaste, budleje – przycinamy nisko ok. 20-30 cm nad ziemią.
Róże rabatowe – przycinamy nisko do około 10-20 cm nad ziemia, usuwamy również pędy, które zmarzły lub uschły.
Róże pnące – usuwamy pędy, które zmarzły lub je skracamy do żywego momentu, usuwamy suche, stare pędy.
Dereń – możemy usunąć starsze pędy. Otrzymamy w ten sposób większą ilość nowych, młodych ładnie wybarwionych pędów.
Lawenda, wrzosy – przycinamy nisko, aby rośliny mogły się rozkrzewić i cieszyć nas większą ilością kwiatów.
3. Byliny
W ogrodzie ozdobnym należy usunąć resztki bylin pozostałe po zeszłym roku. Wszystkie uschnięte pędy oraz liście obcinamy tuż przy ziemi. Pozwoli to na lepszy dostęp światła i umożliwi roślinom puszczenie nowych liści oraz większej ilości pędów kwiatowych.
4. Trawnik
Aby trawnik był piękny i zadbany należy go po zimie dokładnie wygrabić, usuwając tzw. „filc” z darni. Napowietrzamy murawę, usuwamy martwe liście. Następnie trawnik można zasilić nawozem wieloskładnikowym.
5. Donice na balkonach, tarasach schodach
Zadbajmy, aby w chociaż w kilku donicach pojawiły się kwiaty wiosenne bratki albo stokrotki. Rośliny te nie boją się nocnych przymrozków, a ożywią nasze otoczenie i tym samym poprawią nam humor i samopoczucie.
6. Ogród warzywny
Wczesną wiosną, należy przygotować podłoże, przekopać, wygrabić, możemy nawieść również kompost, ziemię liściową itp. W marcu możemy siać już pierwsze warzywa w gruncie oraz szykować rozsady na parapecie w domu.
7. Rośliny iglaste i kwasolubne
Pod roślinami uzupełniamy ubytki kory sosnowej, która podnosi estetykę nasadzeń i ogranicza rozwój chwastów. Kora sosnowa pomaga też utrzymać kwaśny odczyn gleby. Musimy również sprawdzić i usunąć pędy, które zmarzły oraz zaschły w czasie zimy.
8. Nawożenie
Pod koniec marca początek kwietnia nawozimy rośliny. Dzięki temu zadbamy, aby rośliny miały odpowiednią ilość składników pokarmowych koniecznych do prawidłowego wzrostu. Możemy zrobić to przez rozłożenie na grządkach kilkucentymetrowej warstwy kompostu lub użyć jeden z nawozów wieloskładnikowych w dawce 20 g/m².
Zatem do pracy! 🙂