Ogród dydaktyczny: „edukacja poprzez kontakt z przyrodą” przy Zespole Placówek Oświatowych w Korczewie

Składa się z różnych części utworzonych z kolekcji roślinnych uzupełnionych elementami edukacyjnymi, takimi jak np. tablice interaktywne, budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów. Gatunki, które wybrano do utworzenia ogrodu to gatunki krajowe drzew i krzewów oraz bylin w różnorodnych odmianach. Kluczem do doboru gatunków jest przydatność w ogrodzie dla zwierząt. Ogród ma być przyjazny dla zwierząt, sprzyjać zasiedlaniu się na jego terenie różnych gatunków ptaków, ssaków czy owadów.

Sedno edukacyjne tego ogrodu to wytworzenie oraz pobudzenie u dzieci chęci poznawczej przyrody.

Skwer w Korczewie

Skwer w Korczewie

Adres: Korczew
Autor projektu : OPEN the GREEN Helena Janowska-Kryszczuk
Inwestor: Gmina Korczew
Powierzchnia działki: 2906m²
Powierzchnia użytkowa: 2906 m²
Projekt: 2013 – 2014
Realizacja: 2014

Opis autorski: Projekt zagospodarowania skweru miał na celu stworzenie miejsca, które pozwoli wygodny i swobodny wypoczynek mieszkańcom i turystom, a także podniesienie wartości estetycznej danego miejsca i miejscowości. Fontanna umieszczona w centralnym miejsce skweru stanowi główny element dekoracyjny, wokół którego ustawione są ławki. Jest to miejsce zbierające ludzi i pozwalające na spędzanie czasu przy szumiącej wodzie. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są urządzenia zabawowe dla dzieci. Niewielka odległość pozwala na swobodną obserwację dzieci przez rodziców.

Układ komunikacyjny na terenie skweru pozwala na swobodną i szybką komunikację. Główny ciąg przebiegający przez środek skweru stanowi krętą ścieżkę spacerową wijącą się wśród kompozycji z kwitnących i dekoracyjnych z liści krzewów. Pozostałe ciągi piesze to proste ścieżki pozwalające na szybką i bezkonfliktową komunikację.

Ze względu na obecność na terenie skweru dość dużej ilości drzew przewidziano obsadzenie skarpy trzmieliną, który sprawdza się w zacienionych warunkach oraz wprowadzenie grup krzewów okrywowych takich jak: tawulec, śnieguliczka czy pięciornik. W nasłonecznionych miejscach teren zdobią krzewy, takie jak: berberys, tawuła, irga czy dereń. Zastosowanie danych roślin ma nie tylko za zadanie podnieść walory estetyczne, ale również zwabiać ptaki dzięki swoim owocom stanowiącym dla nich pokarm. Dobór gatunkowy oraz kompozycja mają również zapewnić ograniczenie pielęgnacji tego terenu, gdyż zastosowane gatunki są gatunkami odpornymi na warunki atmosferyczne.

Całość założenia jest uzupełniona przez latarnie zapewniające oświetlenie terenu i podwyższające jego atrakcyjność wieczorem oraz przez elementy małej architektury takie jak ławki kosze czy stojaki na rowery. Na terenie przewidziano dwie tablice informacyjne z niezbędnymi i ciekawymi informacjami na temat walorów przyrodniczo–kulturowych gminy i okolic, a także atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych i pomocnymi mapami.

 

Sekretny Ogród Smaków

Ogród powstał dzięki realizacji zadania: REWALORYZACJA I PIELĘGNACJA PARKU W ZESPOLE PAŁACOWO-PARKOWYM W KORCZEWIE- ETAP 3 Dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Warszawie.

Ogród zlokalizowany jest we wnętrzu parku, pomiędzy alejami lipowymi. Ogród stworzy pewnego rodzaju pokój w parku z tajemniczym wejściem.

Ogród zainspirowany jest przesłankami o formowanych na płasko drzewkach owocowych zlokalizowanych wzdłuż muru. Uzupełnieniem różnych drzewek i krzewów owocowych są rośliny o pachnących kwiatach i liściach (budleje, róże, lawenda, jeżówki, rozchodniki, jarzmianki itp.) Ogród jest tajemniczy, działa na zmysły. Można próbować smaku różnych owoców i wąchać kwiaty. Ogród promuje również ochronę pszczół i sadzenie roślin miododajnych.

Ogród motyli i owadów pożytecznych

Ogród powstał dzięki realizacji zadania: REWALORYZACJA I PIELĘGNACJA PARKU W ZESPOLE PAŁACOWO-PARKOWYM W KORCZEWIE – ETAP 3 Dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Warszawie.

Ogród stworzyły rabaty bylin zlokalizowane po obu stronach ciągu pieszego. Ogród został zaprojektowany z wykorzystaniem roślin wabiących motyle oraz stanowiących pokarm dla gąsienic. Podczas analizy gatunków motyli występujących na terenie stwierdzono dużą różnorodność występujących motyli. Ogród zlokalizowany jest na skraju różnych siedlisk: łąki świeżej, łąki suchej, parku ze starodrzewem itd. W każdym siedlisku pokarm znajdują gąsienice innych motyli.

Dzięki dużej różnorodności roślin na terenie, w parku zinwentaryzowano dużą grupę różnorodnych motyli. Aby to wykorzystać i zebrać je w jednym miejscu, by móc je podziwiać zaprojektowano motyli ogród. Wybrane gatunki roślin które tworzą ten ogród to rośliny wabiące motyle, dzięki kolorom i zapachom kwiatów oraz stanowiące pokarm dla gąsienic różnych gatunków motyli. Ogród promuje również ochronę pszczół i sadzenie roślin miododajnych.

Pierwszy wpis!

Hurra! Ruszyła nasza nowa strona firmy OPEN the GREEN!

Miała być bardziej przejrzysta, przystępna i miła dla oka. Mamy nadzieję, że się udało i taka właśnie jest 🙂 Zapraszamy do zapoznania się z nią. Znajdziecie tutaj opis naszej firmy, co nas wyróżnia, co oferujemy i prezentację w portfolio naszych dotychczasowych prac.

Planujemy co jakiś czas umieszczać tutaj porady, ciekawostki i być może relacje z realizacji? Zobaczymy 🙂

A tymczasem śmiało, sprawdźcie nas!